Soru: Otel Rehberi Ne Yapar?

Rehberin görevi nedir?

Seyahat sırasında mümkün olduğu kadar turdan ayrılmadan hareket etmek, İlk intiba önemli olduğundan misafirlerle iyi iletişim kurmak, Gidilecek şehir, ülke ile ilgili misafirlere tanıtıcı bilgiler vermek, Tur bitiminde misafirlerin kendi istekleri doğrultusunda gezmeleri için onlara zaman vermek.

Turizm Rehberliği nerelerde çalışır?

Seyahat firmaları, turizm alanları, havayolları şirketleri, bireysel acenta, dış ticaret yapan firmalar ve tur operatörlüğü gibi iş imkanları bulunmaktadır. Turistik alanlarda, otellerde, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı alanlarda iş bulabilir ve tercüme bürolarında da ek iş yapabilirler.

Yardımcı rehber ne iş yapar?

Turist Rehberliği mezunu bireyler, turistlere rehberlik edecekleri gezileri programlarını hazırlarlar ve gezi programında olan yerleri detaylı bir şekilde turistlere anlatır. Turistlerin döviz işlerini, haberleşmelerini, sağlık belgelerini gibi önemli konularda yardımcı olur.

Kokartlı rehber ne demek?

Kokartı, profesyonel turist rehberliği ya da diğer adıyla tur rehberliği olarak tanımlayabiliriz. Yerli veya yabancı turist gruplarının gezi programının yürütülmesini sağlayan bir meslektir. Turist Rehberleri Birliği kamu kurumu niteliğinde olan bir meslek üst kuruluşudur ve Kültür Turizm Bakanlığı bünyesindedir.

Rehber ne kadar maaş alır?

Kültür ve Turizm Bakanlığı 2021 yılında uygulanacak rehber taban ücretlerini açıkladı. Günlük tur ve Paket tur ücretine %9 civarında zam yapıldı. Günlük tur 587 TL’den 640 TL’ye Paket tur ise 708 TL’den 772 TL’ye çıktı.

You might be interested:  Soru: Alakart Otel Ne Demek?

Rehber olmak için ne gerekli?

Turist rehberliğini yasal olarak yapabilmek için üniversitelerin turist rehberliği bölümünden mezun olmak ya da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açılan tur rehberliği kurslarını tamamlamak şarttır. Bu şartları sağlamaksızın yetkisiz olarak turist rehberliği yapılması kanunen suçtur ve cezası vardır.

Turizm Rehberliği bölümünde hazırlık var mı?

Turizm Rehberliği bölümünün eğitim ve öğretim süresi dört yıl olup, isteğe bağlı hazırlık sınıfı (İngilizce) uygulaması bulunmaktadır. Bölüm mezunları aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığı, İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri ve Enformasyon Bürolarında, Müze ve Ören yerlerinde de istihdam olanağına sahip olacaklardır.

Turizm Rehberliği dersleri nelerdir?

Bölümün müfredatındaki genel turizm, bilgisayar ve yabancı dil gibi derslerin yanı sıra arkeoloji, mitoloji, sanat tarihi ve dinler tarihi gibi öğrencilerimizin meslekte başarılı olmalarına katkı sağlayacak temel dersler olarak görülmektedir.

Dil Bölümü turizm Rehberliği Nedir?

Turizm rehberliği bölümü, 4 yıllık eğitim sunan dil puan türünden öğrenci alan bir lisans programıdır. Bölüm, ülkemizdeki yerli ve yabancı turistlere gerekli bilgi ve aktarımları yapan bir turizm mesleğini barındırır.

Eylemsiz turist rehberi nedir?

Çalışma kartı almayan veya eylemsiz turist rehberi olarak kalmak üzere yazılı beyanda bulunan turist rehberleri eylemsiz turist rehberi olarak sicile işlenir. Eylemsiz turist rehberleri, meslek kuruluşları organlarının seçimlerinde oy kullanamaz ve bu organlarda görev alamazlar.

Turist rehberliği ne demek?

Turizm Rehberliği bölümünün amacı, mesleğini en iyi şekilde yerine getirecek, ve turizm sektörüne katkı sağlayabilecek insanları yetiştirmektir. Turizm Rehberliği bölümünü tercih etmeyi düşünen öğrencilerde, diyalog yeteneği güçlü, sosyal, disiplinli, anlatım yeteneği kuvvetli özellikler aranmaktadır.

Lise mezunu turist rehberi olabilir mi?

Üniversitelerin ön lisans ya da lisans bölümlerinden mezun olmanız gerekiyor. Bir yabancı dili iyi şekilde konuşabiliyor olmanız gerekiyor. Bu şartı yerine getirmeniz için de YDS ya da Bakanlığın gözetiminde düzenlenen turist rehberliği yabancı dil sınavı var. Bu ikisinden birini geçmek gerekiyor.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Ucuz Otel Rezervasyonu Nasıl Yapılır?

Turist rehberliği tezsiz yüksek lisans hangi üniversitelerde var?

Turist Rehberliği Programı Bulunan Tüm Üniversiteler

  • AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ (Demre Dr.
  • ANKARA ÜNİVERSİTESİ
  • ANKARA ÜNİVERSİTESİ (KKTC Uyruklu)
  • BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ
  • BURDUR MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ
  • BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ
  • ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ
  • ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ (İÖ)

Turist rehberi çalışma kartı nedir?

(1) Çalışma kartı, Bakanlık tarafından ruhsatname verilmiş turist rehberlerine, müracaatları halinde Birlik tarafından basılan ve kayıtlı oldukları oda tarafından bir yıl süreyle geçerli olmak üzere verilen izin belgesidir. Çalışma kartı alan turist rehberleri eylemli turist rehberidir ve mesleği fiilen icra edebilir.

Turist rehberliği okunur mu?

Turizm Rehberliği okumak isteyen öğrenciler için bu bölümün eğitim süresi 4 yıllık bir süreci kapsar. Başarıyla bitirilen bu bölüm sonrasında mezun olan öğrenciler turizm rehberliği unvanı ile mezun olur. Turizm rehberi olarak mezun olan öğrenciler birçok farklı alanda çalışarak hayatlarını devam ettirebilir.