Soru: Sayfiye Otel Ne Demek?

Sayfiye Yazlık ne demek?

1. Yaz mevsimini geçirmek, yazın oturmak için gidilen yer veya ev, yazlık: Yeni yaşama tarzı İstanbul sayfiyelerini sıkıcı olmaktan kurtardı (Refik H. Karay).

Sayfiye ne demek edebiyat?

Sayfi yaz anlamına gelirken sayfiye kelimesi, yalnızca yaz mevsimine mahsus olan demektir. 16. yüzyılda literatüre giren bu kelime, günümüzde daha çok yazlık anlamında kullanılır.

Sayfiye ne demek Osmanlı?

Sayfiye ne demek Osmanlı? Ortaçağ soylularının, yazın arazilerini denetlemek ve mevsimin yaşanmaz hale getirdiği (pislik, hastalık vb.) “Şehirlilerin, yazları tattığı kır hayatı zevki” anlamına gelen sayfiye de bu şekilde ortaya çıktı.

Sayfiye bölgesi nedir?

Daha ayrıntılı bir tanım yapılacak olursa; yılın belirli mevsimlerinde, rekreasyon ve dinlenme amaçlı gidilen, kent dışında fakat kentle bağlantılı yerlere veya buralarda bulunan mevsimlik(ikincil) konutlara sayfiye diyebiliriz.

Hiciv anlamı ne demek?

Hiciv, edebiyat ve sanatta, bir kişi, bir olay ya da durumun, iğneleyici sözlerle, alaylı ifadelerle eleştirildiği bir tür.

Simsar ne anlama gelir?

Bağımsız girişimciler ile ticari kurumlar arasında komisyonculuk yapan kişilere simsar denir. Aynı zamanda otogar gibi yerlerde bağlı olduğu otobüs firması için yolcu bulmaya çalışan kişiler için de simsar kelimesi kullanılır. Hem terim hem de mecazi anlamda kullanılan bu sözcük dilimize Arapçadan geçmiştir.

Tanzir ne demek edebiyat?

Tanzir kelime olarak benzetme, mukayese etme gibi anlamlara sahip olmakla birlikte Divan şiirinde terim olarak “bir şiire benzer şiir üretmek” anlamına gelmektedir. Divan şiiri kendi içerisinde tanzir, tahmis, terbi’, itmam gibi birçok şiir üretme tekniğini içinde barındırır.

You might be interested:  Sık sorulan: Kozaklı Termal Otel Nerede?

Safiye nin anlamı nedir?

Bu doğrultuda Safiye isminin anlamı, ‘Katıksız, duru ve arı’ anlamlarını taşımaktadır.

Müteyakkız olmak ne demek?

Uykudan uyanmış, uyanık. 2. Dikkatli, gözü açık, uyanık, tetikte: En küçük harekete karşı müteyakkız görünüyorlar (Hâlide E. Adıvar).

Sayf ne anlama gelir?

(ﺻﻴﻒ) i. (Ar. ṣayf) Yaz mevsimi, yaz: Hayâlinin o müşemmes, o kızgın sayf -ı dûrâdûruna karşı bir türlü ısınamayarak üşüyor (Hâlit Z. (nispet eki -і ile) Yaza ait, yaz mevsimiyle ilgili.